Bez 40 zł za opinię prawną, sms i tp. odpowiadam – NIE. Pozwolę sobie zacytować fragment Monografii Stanisława Rudnickiego: „Przedmiotem zasiedzenia może być prawo własności i prawo wieczystego użytkowania oraz służebność gruntowa. Zasiedzenie może dotyczyć tylko takiej nieruchomości, która może być przedmiotem własności. Nie można więc nabyć przez zasiedzenie nieruchomości wyłączonej przez ustawę z obrotu cywilnoprawnego albo jeżeli nabycie własności wymaga zgody (zezwolenia) organu administracji publicznej.”
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest wyłączone z obrotu cywilnoprawnego – tj. „niezbywalne” Natomiast spółdzielcze własnościowe, choć w istocie do własności najbardziej zbliżone jednak własnością nie jest….a przepisy i orzecznictwo nie dopuszczają żadnych odstępstw od w/w reguły.
Szanowna Pani ! Wydaje mi się, że podczas nauki ograniczonego prawa rzeczowego oprócz w/w przykładów, zasiedzeniu podlega także służebność przesyłu, która musi uprzednio (podobnie jak gruntowa) spełnić pewne warunki.
Pozdrawiam
Bardzo ciekawy pogląd. Ja jednak ostaję przy swoim. Służebność przesyłu jest wyjątkiem, albowiem jej zasiedzenie przewidują przepisy szczególne, które mówią o zasiedzeniu służebności. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż takie przepisy szczególne nie wskazują na taką możliwość względem Sp. prawa własnościowego. (art. 244 par 2 kc) albowiem brak takich przepisów w ustawie o spółdzielniach Mieszkaniowych. Jeśli jednak ma Pan jakieś ciekawe i przekonywujące argumenty na poparcie swojego stanowiska, to chętnie nad nimi się pochylę. A może rzucić to na forum na zajęciach z prawa rzeczowego? Ciekawy kazusik by się wywiązał..
Bardzo proszę o odpowiedź , czy ja mogę zasiedzieć po 20 latach w dobrej wierze , spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ???? Czyli jest to mieszkanie w bloku spółdzielni mieszkaniowej !!!
odsyłam do artykułu z maja 2013